Bungypump_blue

 

 

 

 

Zdá se vám, že se zadýcháváte při výstupu do 3. patra více než je zdrávo? Než abyste doběhli pár metrů na tramvaj, pak si raději počkáte na další? Rádi byste s tím něco udělali? Pak vyzkoušejte kardiofitness.
Pod tímto krkolomným názvem se skrývají vytrvalostní aktivity, které je možno provozovat v každém věku. Je to trend dnešní doby. Lidé na jedné straně vlivem civilizace trpí nedostatkem pohybu, na straně druhé hledají stále nové a atraktivní pohybové aktivity jak tento nedostatek nahradit.
Co je kardiofitness?
Podle odborné literatury jsou kardiofitness aktivity vytrvalostními disciplínami s prvky síly a rychlosti. Lze je provádět ve zralém i středním věku, mohou s nimi začít lidé s minimální kondicí, aktivní sportovci, ale také lidé se zdravotním handicapem. Kardiofitness aktivitami se můžeme zabývat individuálně nebo ve skupině a některé činnosti je možno provádět i v domácích podmínkách.
Jaké má kardiofitness aktivity?
Pohybových činností, spadajících do oblasti „kardio“ je celá řada. V sérii článků vás seznámím s těmi, které jsou šetrné ke kloubům, využívají síly největších svalových skupin, nabízejí pohyb mírné až střední intenzity po relativně dlouhou dobu.
Jsou to:

  • Nordic walking – severská chůze  (pozn. BungyPump spadá pod nordic walking takzvaná severská chůze ale jedná se o zcela odlišný způsob tréninku)
  • Rotoped, stacionární kolo
  • Veslařský trenažér
  • Stepper a běžecký trenažérOrbitek – krosový eliptický trenažér,
  •  Inline bruslení

Jaké jsou cíle cvičení?
Odpověď je jednoduchá, být po většinu života zdraví a fit. Kardio-cvičení má blahodárný vliv na oběhový systém tím, že snižuje hladinu cholesterolu, potlačuje vysoký krevní tlak, příznivě působí proti kornatění cév a jejich zanášení a navíc zlepšuje návrat krve z dolních končetin. Při cvičení dochází nejen k rozvoji vytrvalosti, ale také síly a pružnosti.
Přínos kardiofitness cvičení.
Kardio-cvičení nám jen kompenzují nedostatek přirozeného pohybu v dnešním životě. Dokáží prodloužit aktivní, ale i celkovou délku života tím ,že omezují množství zdravotních rizikových faktorů. Lidem trpícím nadváhou umožní poměrně šetrným vytrvalostním tréninkem zbavovat se nadbytečného tělesného tuku.
Vyplavováním „hormonů štěstí“ tzv. endorfinů při, a po vytrvalostní zátěži, přinášejí uvolnění a zvyšují odolnost na každodenní stres. Tím, že se při dlouhodobějším tréninku kardiofitness stává člověk odolnější a výkonnější, zvyšuje se tak jeho sebevědomí a dochází k odstraňování strachu i lehčích depresí.
Při vhodné kombinaci se strečinkem a kondičním posilováním pomáhají udržovat pohybový aparát v harmonii a rovnováze. Odborníci také popisují příznivý vliv na imunitní systém, snížením výskytu infekčních onemocnění a byl prokázán nižší výskyt nádorových onemocnění.

 

Zdroj: sportvital.cz Kardiofitness vytrvalostní aktivity; Jitka Dýrová, Hana Lepková

 

Comments are closed.